77* Co to jest powłoka walencyjna i elektrony walencyjne?

1.Początkowo ten post miał traktować tylko o powłoce walencyjnej, ale idąc za ciosem napiszę Ci też o elektronach walencyjnych. Zapraszam!

2. CO to jest powłoka elektronowa?

Z poprzedniego wpisu już wiesz (a jak nie wiesz to się dowiedz) co to są powłoki elektronowe i że na nich znajdują się elektrony. Czymże jest więc powłoka walencyjna?

Jest to OSTATNIA POWŁOKA, tzn. taka,  która jest najdalej od jądra atomu.

a8Na czerwono została zaznaczona powłoka walencyjna.

3. Co to są elektrony walencyjne?

Nie bez powodu te dwie rzeczy zostały umieszczone w jednym poście.

ELEKTRONY WALENCYJNE znajdują się na POWŁOCE WALENCYJNEJ.

Są to elektrony, które biorą udział w tworzeniu wiązań chemicznych.

4.Ile jest elektronów walencyjnych?

To bardzo proste. Zobacz, jeśli pierwiastek leży w grupie od 1 do 12 to liczba elektronów walencyjnych jest zgodna z jej numerem. Na przykład jeśli weźmiesz wapń, który leży w drugiej grupie to będzie miał on 2 elektrony walencyjne:

2

I tak robisz z każdym pierwiastkiem, który leży w grupie od 1 do 12.

Co więc z grupami 13-18?

To proste – od numeru grupy ODEJMUJESZ 10. (wyjątek – hel, który ma tylko 2 elektrony).

Weźmy na przykład siarkę:

a9Żeby odczytać liczbę elektronów walencyjnych siarki musisz od 16 (patrz na obrazek) odjąć 10:

a10

 

Czyli jeszcze raz:

2

5. Która powłoka (K? L? M? N?) jest powłoką walencyjną?

To bardzo proste. Kluczem do odpowiedzenia na to pytanie jest znajomość układu okresowego i umiejętność liczenia OKRESÓW, czyli wierszy w układzie okresowym. Bo jak zapewne wiesz kolumny to są grupy, a wiersze to okresy:

a11Numer powłoki walencyjnej to numer okresu, w którym znajduje się dany pierwiastek. Czyli dla siarki będzie to 3, czyli powłoka M (poprzedni wpis jak nie wiesz o co chodzi).

6.  Dlaczego elektrony walencyjne są najbardziej reaktywne?

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego to elektrony walencyjne biorą udział w reakcjach? Pewnie się nie zastanawiałeś, ale i tak Ci napiszę, bo Twój nauczyciel nie będzie się zastanawiał czy nad tym myślałeś czy nie tylko Cię zwyczajnie przeegzaminuje z wiedzy.

Jak już zostało wspomniane na początku powłoka walencyjna jest najdalej od jądra atomowego. Pamiętasz, że jądro atomowe z racji tego, że znajdują się w nim protony jest silnie dodatnie, a powłoki elektronowe są ujemne z racji tego, że krążą na nich elektrony? No właśnie.

Pomyśl sobie o magnesach. Jeśli przystawisz magnesy odwrotnie dupkami to się bardzo silnie zaczną przyciągać:

a12Dokładnie tak samo jest w tym przypadku, dodatnie jądro i ujemne powłoki się przyciągają. Jeśli magnesy nadal będą w ten sam sposób ustawione, ale je od siebie trochę oddalisz to siła przyciągania będzie MNIEJSZA, prawda? Prawda.

Analogicznie jeśli elektrony z powłoki walencyjnej są dalej od dodatniego jądra to są przez nie słabiej przyciągane co daje im możliwość reagowania z innymi pierwiastkami, bo nie są uwiązane smyczą z jądrem tak jak elektrony z pozostałych powłok. ROZUMIESZ?

10 uwag do wpisu “77* Co to jest powłoka walencyjna i elektrony walencyjne?

    • To bardzo źle. Podstawą wiedzy jest m.in. umiejętność korzystania z ogólnie dostępnych wzorów i schematów, a czymś takim właśnie jest układ okresowy pierwiastków. Mało kto rodzi się Einsteinem czy Mendelejewem, żeby samemu wiedzieć, gdzie szukać odpowiedniego pierwiastka. Nie po to Mendelejew tworzył swoją tablicę, żeby przedstawiciele współczesnego systemu edukacji zabraniali nam z jej korzystania w imię swojego własnego widzimisię.

Oceń, pytaj, skomentuj!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s