61* Co to jest wiązanie chemiczne?

1. No właśnie. Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że istnieje wiązanie metaliczne, kowalencyjne, jonowe i cholera wie jakie jeszcze, ale czy uświadamiasz sobie PO CO one są? Co skłania atomy do tego, żeby się ze sobą łączyć jakimiś wiązaniami? No jakiś powód zapewne mają. Jeśli chcesz to zdradzę Ci jaki… Chcesz?

2. No dobra, załóżmy, że chcesz.

Atomy to takie trochę leniuszki. Dlaczego? Otóż dążą one do jak największego obniżenia energii. Czym to uzyskują? No właśnie łączeniem się w związki chemiczne. Zobacz, możesz zapamiętać tą zależność w ten sposób: jeśli mieszkasz sam to musisz sam sprzątać, gotować, prać, zmywać, pielić grządki (i tak wiem, że tego nie robisz), a w momencie kiedy mieszkasz z kimś (dziewczyną, chłopakiem, mamą, tatą, siostrą, cokolwiek!) to dzielicie się obowiązkami i Twój stan energetyczny jest obniżony, bo nie potrzebujesz tyle energii na te wszystkie zadania.

W jaki sposób dokładnie atomy uzyskują ten jak najniższy stan energetyczny? W bardzo prosty. Dążą do uzyskania konfiguracji walencyjnej najbliższego atomu helowca. Mówi Ci to coś? Pewnie nie raz to słyszałeś na lekcjach chemii, ale czy na pewno to łapiesz?

Spójrz, helowce to są te pierwiastki, które znajdują się w ostaniej grupie, czyli między innymi jest to He (hel), Ne (neon), Ar (argon), Kr (krypton), Xe (ksenon). Zobacz w czym one są takie niezwykłe, że atom każdego pierwiastka chce być taki jak one. Otóż helowce mają zapełnioną elektronami CAŁĄ powłokę walencyjną.

BONUSOWA WIEDZA!

Powłoka walencyjna – najdalej odsunięta od dodatnio naładowanego jądra atomu powłoka, na której elektrony są najsłabiej związane z atomem, więc mogę uczestniczyć w tworzeniu wiązań chemicznych.

Uzyskaniedubletu lub oktetu elektronowego, czyli zapełnienie powłoki walencyjnej odpowiednio dwoma lub ośmioma atomami jest BARDZO korzystne, bo wtedy właśnie leniwy atom osiąga najniższy stan energetyczny (może dzielić z kimś zmywanie garów).

3. Na jakiej zasadzie atomy łączą się ze sobą?

To zależy od nich samych 🙂 Tak jak od konkretnego człowieka zależy z kim się połączy tak od konkretnego atomu zależy z kim ten się połączy.

(Chyba moje porównania czasami idą za daleko…)

Mogą się łączyć na dwóch zasadach:

  • przeniesienie elektronów z jednego atomu na drugi (tworzą się jony)
  • uwspólnienie elektronów poszczególnych atomów

4. Jest kilka zasad warunkujących to JAKIE WIĄZANIE CHEMICZNE powstanie między danymi atomami:

  • rodzaj atomów (czy są to atomy tego samego pierwiastka, czy różnych)
  • jeśli różnych to decyduje elektroujemność

BONUSOWA WIEDZA!

Elektroujemność – zdolność atomu do przyciągania elektronów. Im bardziej elektroujemny pierwiastek tym większą ma zdolność do przyciągania elektronów z innego pierwiastka, co prowadzi do polaryzacji wiązania (cokolwiek to znaczy!) lub do przejścia elektronów z jednego pierwiastka na ten bardziej elektroujemny (taka sytuacja zachodzi przy bardzo dużej różnicy elektroujemności między łączącymi się atomami).

5. Fajna będzie ta seria, zaufaj mi : ) Zrozumiesz wszystko! Naprawdę : )))

5 uwag do wpisu “61* Co to jest wiązanie chemiczne?

Oceń, pytaj, skomentuj!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s