2. Dobieranie współczynników stechiometrycznych II + video

Dziś nieco (ale tylko troszeczkę) trudniejszy przykład na dobieranie współczynników stechiometrycznych, ale dasz sobie radę!!*

* mam nadzieję 🙂

Zachęcam Cię do odwiedzenia tych (1, 2) postów w celu lepszego załapania tematu =)

1. Cel: Dobranie współczynników stechiometrycznych w reakcji:

5

2. Zobacz najpierw ile atomów danych pierwiastków masz po obu stronach, a potem będziemy myśleć dalej.

Ale najpierw przyjrzyjmy się jednemu z tych związków.

Związek: 6

może przerażać, ale to nie takie trudne – zobacz:

Ilość atomów glinu to rzecz jasna i wynosi dwa. Jak nie pamiętasz dlaczego – zerknij do poprzedniego wpisu, tam zostało wyjaśnione, które liczby odnoszą się do całego związku, a które do pojedynczych atomów danego pierwiastka, w tym wypadku glinu (Al).

7

Ilość atomów siarki to trochę bardziej skomplikowana operacja, ale nie aż tak bardzo. Można by powiedzieć, że skoro nie ma żadnej małej cyferki wpisanej za symbolem siarki „S” to jest tylko jeden (jeśli nie ma żadnej liczby to w domyśle jest to zawsze liczba 1)  atom siarki w tym związku, ale niestety jest INACZEJ. Atomów siarki są trzy. Dlaczego? Bo ta trójka za nawiasem odnosi się do CAŁEGO nawiasu. To oznacza, że trójkę przemnażamy przez ten jeden atom siarki.

8

Ilość atomów tlenu to również nie 4 jakby się mogło wydawać. Musisz pamiętać, że cały nawias jest pomnożony dodatkowo przez 3, czyli sumarycznie to będzie 3×4 czyli 12 atomów tlenu.

9

Na związki warto patrzeć czasem nie przez pryzmat pojedynczych atomów a całych grup atomów, to często bardzo ułatwi Ci pracę. O co mi chodzi?

10

Oczywiście można liczyć pojedyncze atomy i je uzgadniać, ale jak można sobie ułatwić życie to czemu tego nie zrobić?

Widzisz, że po prawej stronie równania reakcji masz 3 grupy SO4, a po lewej tylko 1, więc musisz wpisać liczbę 3 przed cały związek H2SO4.

11

Teraz proponuję Ci przyjrzeć się atomom glinu (Al). Po prawej stronie są dwa atomy, po lewej tylko jeden (PAMIĘTAJ! Liczba 3 w związku Al(OH)3 odnosi się tylko do nawiasu, a nie do całego związku!). Wiesz co z tym zrobić…

12

Pozostały Ci jeszcze do uzgodnienia atomy wodoru (H) i tlenu (O). Zacznijmy może od wodoru. Ile jest go po lewej stronie? A ile po prawej?

13

Więc wstawiasz liczbę 6 przed H2O po prawej stronie równania, bo 2×6 da Ci 12 atomów wodoru, czyli tyle, ile masz po lewej stronie.

14

Ostatnie co Ci zostało, to atomy tlenu. Zobacz:

15

Okazuje się, że nic nie musisz robić, bo atomy tlenu są już uzgodnione (PAMIĘTAJ!, że te atomy tlenu z grup SO4 uzgodniłeś już wcześniej).

3. Efekt końcowy:

16

4. GRATULACJE!!!

Bardzo Ci serdecznie gratuluję, zrozumiałeś właśnie zasadę dobierania współczynników stechiometrycznych.

5. Po wyszukiwanych przez Was frazach w internecie widzę, że nie macie problem z przykładami z ułamkiem, więc spinam dupkę i biorę się do tłumaczenia 🙂

Załóżmy, że masz taką oto (NIEUZGODNIONĄ = bez dobranych współczynników stechiometrycznych) reakcję i chcesz uzgodnić ją tak, aby pozostał jeden mol wapnia (czyli, żebyś miał jedynkę przed „Ca”).

312Normalnie uzgodniłbyś to w sposób normalny (bo oczywiście istnieją sposoby normalne i nienormalne 🙂 ) i wyglądałoby to tak:

313I wszystko się zgadza, ale chcesz mieć jedynkę przed wapniem (Ca). Dlaczego? Bo ja tak mówię. Zobacz co się teraz dzieje:

314Teraz zobacz, że masz dwa (mole) atomów tlenu po lewej stronie strzałki i jednego po drugiej. Nie możesz przed CaO wpisać „2”, żeby uzgodnić tleny, bo wtedy automatycznie nie będzie Ci się zgadzać ilość wapnia  po obu stronach równania. Jedyne miejsce, gdzie teraz możesz coś wpisać to O2. Co tam wpiszesz?

315Odpowiedz sobie na pytanie, przez co musisz pomnożyć cyfrę dwa (która stoi za tlenem), żeby otrzymać 1. Przypominam, że jeden chcesz otrzymać, bo taką ilość tlenu masz po prawej stronie równania.

Jeśli pomnożysz dwa przez 1/2 to otrzymasz 1.

No. To narka 🙂

vid2

jejjej

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “2. Dobieranie współczynników stechiometrycznych II + video

Oceń, pytaj, skomentuj!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s